Chandler

Chandler ceviz fidanı yabancı bir ceviz fidanı türüdür. Çetnır diye okunur. Ancak son yıllarda çok tutulan bu ceviz fidanı ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Chandler ceviz fidanı erken meyve verme özelliği ile bilinir. Geç donlara karşı da çok dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir üründür. Amerikan ürünü olan Chandler ceviz fidanı tüm dünyada en çok tercih edilen ceviz fidanları arasında yer almaktadır.

Chandler Ceviz Fidanı Özellikleri

4-5 li meyve verme özelliği olan bu fidanın meyveleri oldukça lezzetlidir. Verim durumu oldukça yüksektir. Tüm dünyada en verimli ceviz fidanı türleri arasında başlarda gelmektedir. Chandler ceviz fidanı özellikleri Kaman 1 ve Kaman 5 fidanlarına benzerlik gösterir. Bu fidanın tozlayıcısı olan fidan ise Kaman 1’dir. Karasal iklim için oldukça uygundur. Donlara karşı çok dayanıklıdır. Yan dallarda & 70-80 oranında verimli olmaktadır. Yapraklanma dönemi 1-5 Mayıs’tır. Hastalıklara karşı dayanıklı ve dirençlidir.

Chandler Fidanı Meyve Özellikleri

  • Meyve Ağırlığı (g): – 13
  • Meyvenin iç Ağırlığı (g): – 6,5
  • Meyvenin iç Oranı (%): 50
  • Meyvenin iç Rengi: Beyaz
  • Meyvenin iç kalitesi çok yüksektir.
  • Lezzeti tüm dünyada ilk sıralarda yer alan bir lezzettir.

Chandler Ceviz Fidanı Farkı Nedir?

Dikildiği ilk yılda meyve vermesi en önemli farklarından biridir. Ceviz içi kalitesinin çok yüksek oluşu da bir diğer önemli özelliğidir. Bir diğer  Chandler ceviz fidanı farkı  hastalıklara karşı mücadele etmede çok dirençli oluşudur. Değişik toprak ve iklimlere uyumu kolay olmaktadır. Yan dal verimi oldukça yüksektir bu da ağaç başı verimi arttırmaktadır. Ekonomik getirisi de oldukça yüksek olmaktadır. 800-900 rakım civarı ekilmektedir. Chandler ceviz fidanı iyi bir bakım ister. Budama programı düzgün olmalıdır.

Chandler ceviz fidanı dikiminde arazi hazırlığı çok önemlidir. Ceviz fidanı seçerken toprak uyumuna dikkat etmek gerekir. Çok yüksek verim alabileceğiniz fidanları seçmeli, gerekli hazırlıkları yapmalı ve bakımı her daim sürdürmelisiniz. Bunlara dikkat edilirse ceviz fidanı yetiştiriciliği kazançlı bir iş olacaktır. Chandler ceviz fidanında yüksekliğe özellikle dikkat etmelisiniz 800-900 rakımdan yüksek yerlerde bu ceviz fidanı yetişmemektedir.