fernor

Fransız menşeisine sahip Chandler ceviz fidanından sonra en çok satışı olan, fakat bir o kadar da bulunması zor olan bir türdür Fernor ceviz fidanı. Bir yaşını doldurması ile beraber meyve vermeye başlar, yerli fidanlara nazaran çiçek açması 15-20 gün daha geçtir, bazen süre biraz daha kısalıp, çoğalabilir. Meyve veren salkımlar bir ile beş arasında değişiklik gösterir. Meyvelerinin kalitesi fazlası ile yüksektir. Ticari olarak kullanılmaya çok uygun bir ceviz ağacı türüdür. Bu ağaçlar beş yaşını doldurmasından sonra yıllık ortalama 50 ile 60 kilo arasında meyve vermeye başlar ki, bu çok iyi bir rekoltedir.

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Gelişimi yarı dik diye adlandırılan türdedir. Eylül, Ekim aylarında meyveleri toplanmaya uygun hale gelir. Yan dallarında parlak ve salkım halinde meyveleri olur.

  • Meyve verimi % 51
  • İç ağırlığı 6 -7 gram
  • Toplam ceviz ağırlığı 12 – 13 gram civarındadır.
  • Hem kuru, hem de çiğ tüketim için uygun meyvesi vardır. Meyvesi kabuğundan kolaylıkla ayrılabilir, tam bir bütün halinde çıkarılabilir.

Fernor Ceviz Fidanı İklimsel Özellikleri

Genel olarak karasal iklimi seven, verimli bir ceviz fidanı türüdür. Mayıs ayının başlarında açmaya başlayan çiçekleri sayesinde, yalancı bahara aldanıp çiçek açarak geç don olaylarından zarar görmez.  Sonbahar mevsiminde, Eylül, Ekim gibi hasadı yapıldıktan sonra, Kasım ayının ortalarına kadar dinlenmeye geçer, bu da yeni oluşan sürgün dallarının kapanmasını sağlar. Bu sayede, hem genç sürgünleri, hem de ağacın diğer bölgelerinin sonbaharda oluşabilecek erken donlardan etkilenmemesini sağlar.

Fernor Ceviz Fidanı Dikimi

Ülkemizdeki en zorlu ve yüksek bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilmesi bakımından ceviz yetiştiriciliği için biçilmiş kaftandır. 1800 metrelik rakımlara kadar ekilebilir.

4 x 8 ya da 5 x 7 aralıklarla dikilmesi tavsiye edilir. Tozlayıcı olarak Fernette ile beraber ekilmesi verimli bir ekim için tavsiye olunur.

Devletimizin de yetiştiriciler için verdiği destekleri kullanarak, hem verimli hem de pazar bulunması zor olmayan ceviz yetiştiriciliğini yapmak isteyen, yapan kişiler için tavsiye edeceğimiz ceviz fidanı türlerinin başında gelmektedir.